Syndrom karpálního tunelu

Popis:

 

Jedná se o onemocnění ruky, způsobené útlakem středového nervu (nervus medianus) v úžině vytvořené pod vazem v zápěstním kanálu. Touto úžinou (též "karpálním") tunelem kromě středového nervu prochází i flexory (ohýbače) prstů ruky. Při zvýšení tlaku v tomto uzavřeném prostoru, může dojít ke vzniku onemocnění nazývanému  "syndrom karpálního tunelu". Vzhledem k citlivosti nervu na zvýšený tlak může dojít k příznakům onemocnění. Onemocnění se vyskytuje častěji u žen.

Příznaky:

 

Nejčastěji udávaným příznakem je bolest či trnutí prstů ruky, bolest může „vystřelovat“ až do předloktí či ramene. Nepříjemná je porucha citlivosti prstů ruky, zvláště nepříjemná je porucha úchopové funkce ruky a vypadávání předmětů při úchopu. Prsty mohou "mravenčit", časté jsou otoky prstů poránu. Bolesti pacienta často budí a jsou intenzivnější v noci.

Příčina:

 

Jednoznačná příčina není známa. Onemocnění je však vázáno na přetěžování ruky. K tomu může dojít při manuální prací, ale i např. při práci u počítače nebo u monotónních, často se opakujících pohybů. Více se vyskytuje např. u těhotných žen, příčinou je pravděpodobně zadržování vody. Dále je toto onemocnění pozorováno u osob s poruchami štítné žlázy, s revmatickou artritidou či cukrovkou.

Léčba:

Důležitá je včasná diagnostika onemocnění a zahájení léčby. Při vzniku popsaných potíží, tedy pokud Vám bolestivě brní či mravenčí v ruce, máte bolesti, které Vás v noci budí, může se jednat o příznaky syndromu karpálního tunelu. Čím dříve začnete vzniklý problém řešit, tím vyšší bude naděje na vyléčení.U lehčí formy onemocnění nebo v počátcích onemocnění je možné začít s klidnějším životním stylem, omezením námahy. Pomoci může rehabilitace, aplikace léků zmírňujících bolest či lokální aplikace kortikoidů.

Operace karpálního tunelu se v naší ambulanci provádí na ambulantním sále v místní anestezii. Zákrok trvá přibližně 30 minut a po zákroku může pacient odejít domů. Potíže by měly poměrně rychle odeznít, úplné vymizení příznaků onemocnění může trvat delší dobu. Do 2 dnů po operaci je proveden převaz a kontrola rány. Stehy odstraňujeme 10 dnů po operačním zákroku.

První měsíc po operaci ruku zbytečně nezatěžujeme, do 14 dnů má pacient přiloženu ortézu zápěstí. Po měsíci je končetina postupně plně zatížena, samozřejmě s ohledem na okamžitý stav pacienta, který je po dobu léčby v trvalém sledování. 

Komplikace

Výkon provádíme podle pravidel EBM, tedy podle všech poznatků současné medicíny. Avšak i při dodržení všech pravidel mohou nastat komplikace. Vedle poruch hojení, krvácení a infekčních komplikací mohou nastat i potíže specifické pro dané onemocnění. Předně nelze  garantovat, že se všechny funkce ruky po operačním zákroku obnoví. Zejména v případech, kdy byl útlak nervu dlouhodobý a nerv se útlakem nenávratně poškodil. Při operaci karpálního tunelu může dojít k poškození nervu nebo jeho drobných větví. Následkem toho je porucha kožního čití či hybnosti palce. Operace může též způsobit tvorbu srůstů a jizvení. 

Kontakt

Chirurgická ambulance Viniční

ambulance@chirurgievinicni.cz

Viniční 4049/235, 4.patro
Brno-Židenice
61500

+420 533 306 333
!!!!!! Objednávání pacientů na uvedeném telefonním čísle pouze v době od 7 do 8hod!!! Dále vzhledem k vytížení ambulance nemůžeme garantovat vyřízení hovorů. !!!!!!!

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode